کمپین تبلیغاتی

ما در آژانس تبلیغاتی لبخند کمپین تبلیغاتی را با هجومی همه جانبه، با تمام
سرعت ,کیفیت , قدرت
و هماهنگ به سوی بازار هدف رهبری می کنیم.

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از تبلیغات هماهنگ با یک ایده‌ی خاص و یا شکل یکسان است. کمپین تبلیغاتی معمولا از طریق چند کانال مختلف رسانه‌ای (آگهی های ویدیویی ، بیلبوردهای شهری، رسانه های چاپی شامل مجلات، روزنامه‌ها و ...) پخش می شود و معمولا بر یک محصول یا تعداد محدودی از محصولات برای گروه خاصی از مردم متمرکز می‌شود. کمپین‌های موفق تبلیغاتی همیشه به دستاوردی بسیار بزرگتر از تبلیغات معمول می رسند و اثر آنها می‌تواند از چند هفته یا چند ماه تا سالها ماندگار شود.

طراحی کمپین تبلیغاتی

طراحی کمپین تبلیغاتی باید به دست تیمی با تجربه و با دانش و شناخت نسبت به اجرای کمپین‌های تبلیغاتی صورت گیرد و اجرای آن باید بسیار دقیق، هماهنگ و توانمند انجام شود.

advertising campaign
advertising agency

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین مجموعه ی پیچیده‌ای از فعالیت های مرتبط و هماهنگ است. یک کمپین، حاصل یک طرح جامع برای رشته ای از تلاش های ارتباطی بازاریابی متفاوت اما مرتبط با هم است که در رسانه ها و حوزه های بازاریابی مختلف در یک دوره ی زمانی معین، ظاهر می‌­شود. کمپین با رویکردی استراتژیک و به منظور نیل به مجموعه ای از هدف ها و حل کردن یک مشکل معین، طراحی و اجرا می­شود. کمپین همچنین یک طرح کوتاه مدت است که معمولا در یک دوره‌ی زمانی یکساله یا کمتر به کار گرفته می‌­شود.

وقتی کلمه‌ی کمپین تبلیغاتی به میان می آید؛ چهار سوال در ذهن متخصصان برنامه ریزی ایجاد می شود

.

چرا کمپین تبلیغاتی؟

تفاوت کمپین تبلیغاتی با دیگر روش‌های تبلیغات این است که معمولا آگهی‌ها به صورت پیام منفرد تهیه و پخش می‌­شود، بدون توجه به آگهی های پیشین و آینده‌ی محصول، بدون یک هدف و ایده‌ی یکتا و هماهنگ و بدون در نظر گرفتن زمان بندی خاصی برای تبلیغات در حالی که در طراحی کمپین تبلیغاتی تمامی این موارد باید انجام شود.

کمپین تبلیغاتی
عناصر اصلی طراحی که در طراحی کمپین تبلیغاتی مورد توجه قرار می‌گیرند در ادامه معرفی می‌شوند
تبلیغات

تحلیل موقعیت

نخستین گام در طراحی اکثر کمپین‌های تبلیغاتی تحلیل موقعیت است که همه‌ی اطلاعات مرتبط موجود درباره‌ی محصول، شرکت، محیط رقابت، صنعت و مصرف کنندگان را خلاصه می‌کند. اطلاعات مورد نیاز این مرحله با روش های تحقیق به دست می‌آید در این مرحله تحلیل صحیح اطلاعات و معنا بخشیدن به اطلاعات خام جمع آوری شده بسیار مهم است. در این مرحله از طراحی کمپین تبلیغاتی، حوزه های پژوهشی که بیشترین اهمیت را دارند، عبارتند از:
1 - پژوهش درباره ی محصول و شرکت
2 - پژوهش درباره ی مصرف کنندگان و ذینفعان
3 - تحلیل بازار
4 - تحلیل موقعیت رقابتی

آژانس تبلیغاتی

تحلیل سوآت SWOT

تحلیل سوآت که به نوعی ادامه ی بخش اول یعنی تحلیل موقعیت است به دلیل اهمیت زیاد به صورت جداگانه بررسی می¬شود. تحلیل سوآت چهار مفهوم را در بر می‌گیرد. نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدید ها. طی مرحله‌ی تحلیل موقعیت ، طراحان کمپین تبلیغاتی همه ی اطلاعاتی را که گفته شد جمع آوری می کنند. در این مرحله اطلاعات به دست آمده را بر حسب عوامل داخلی (قوت‌ها و ضعف‌ها) و عوامل خارجی (فرصت‌ها و تهدیدها) تقسیم بندی می‌کنند. پس از گردآوری اطلاعات و طبقه بندی آنها، تحلیل اطلاعات آغاز می‌شود. در این مرحله باید به اطلاعات گرداوری شده معناهای کاربردی و عملیاتی بخشید و موضوعات و حوزه های کلیدی را که استراتژی کمپین تبلیغاتی بر پایه آن‌ها شکل خواهد گرفت، شناسایی کرد.

advertising campaign

تخصیص منابع و بودجه بندی

تعیین کننده تمام تصمیمات و استراتژی‌های یک کمپین تبلیغاتی میزان بودجه‌ای است که کارفرمای تبلیغات مشخص می کند. بخشی از سرمایه ی کمپین صرف آغاز طرح ریزی، تحلیل موقعیت، تحلیل سوآت می شود تا چشم انداز کمپین تبلیغاتی و دامنه‌ی فعالیت‌های آن مشخص شود. سپس بودجه ای تنظیم و پیشنهاد می شود که هزینه‌ها را برآورد کند چنانچه این مقدار بودجه بیش از بودجه ی اختصاص یافته باشد باید کاهش یابد و در مواقعی هم که نیاز به فعالیت های بیشتری داشته باشیم بودجه افزایش می یابد. بودجه ی بیشتر کمپین ها در وضعیتی متوسط قرار می گیرد. در این شرایط، ضرورت طرح دقیق و مصرف حساب شده ی بودجه بالا می رود.

سایر فعالیت های بازاریابی

در کمپین های تبلیغاتی در کنار تبلیغات از روش های دیگری مانند ترویج و توسعه ی بخش فروش و روابط عمومی می توانند بر نتایج تاثیری مثبت بگذارند. سوال این است که کدام ابزار ارتباطی می تواند به بیشترین تعداد مخاطب دسترسی پیدا کند(تبلیغات) مخاطبان خاصی را درگیر کند (رویدادها) یا اعتبار و ارتباط با مخاطبان بیافریند(روابط عمومی)

advertising agency

طرح ریزی رسانه ها

ابعاد طرح ریزی رسانه را بودجه بندی کمپین تبلیغاتی مشخص می کند و نوع رسانه های مورد استفاده را نوع محصول، مخاطب هدف و ... تعیین می کنند. در یک کمپین که بر پایه ی ضریب دسترسی بالا طراحی شده هزینه ها به گونه ای اختصاص می یابد که پیام تبلیغاتی به بالاترین تعداد ممکن از مخاطبان برسد. اما در یک کمپین تبلیغاتی مبتنی بر فراوانی بالا، بودجه خرج تعداد کمتری از رسانه‌ها می شود، ولی تعداد دفعات تکرار پیام افزایش می باد.

advertising

استراتژی ارتباطی

کمپین تبلیغاتی برنامه‌ی ارتباطی پیچیده ای است که با تمامی تلاش های بازاریابی یک سازمان در هم تنیده است. این برنامه‌ی ارتباطی جامع، با یک درون مایه‌ی ترویجی واحد، به همه‌ی ذینفعان و مخاطبان می¬رسد. تغییرات پیام بر محور آن درونمایه، با توجه به علائق مخاطبان ، شکل می‌گیرد. به بیان دیگر گرچه یک کمپین تبلیغاتی به سوی مخاطب مصرف کننده هدایت می‌شود اما برخی قسمتهای فرعی آن می توانند متمرکز بر اعضای درونی سازمان، نیروی فروش، دلالان یا خرده فروشان باشند. استراتژی خلاقیت و تصمیم گیری برای اینکه از چه نوع استراتژی برای مخاطبان گوناگون استفاده شود از درک مسائل ارتباطی به دست می‌آید و نوع تاثیراتی را که کمپین می‌خواهد بر مخاطبان داشته باشد خلاصه می‌کند. کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از آگهی هاست که بر محور یک ایده ی مرکزی ساخته می شوند. کار خلاقیت بر روی کمپین را می¬توان به دو مرحله ی تعیین استراتژی خلاقیت (پیام چه می¬گوید) و تعیین تاکتیک های عملکرد (چگونه اجرا می شود) تقسیم کرد.

advertising campaign

استراتژی کمپین تبلیغاتی

پس از دو مراحل گفته شده نوبت به تعیین استراتژی کمپین تبلیغاتی می رسد.در یک طرح استراتژیک تصمیماتی گرفته می‌شود که کمپین را از جنبه‌های مختلف هدایت خواهند کرد. در استراتژی کمپین هدف هایی تعیین می شوند که مشکلات و چالش های تحلیل سوات را حل کنند. این بخش مخاطبان هدف، اقدامات مربوط به معرفی مزیت رقابتی و جایگاه محصول و زمان بندی کمپین در تمامی اقدامات همچون بازاریابی، طرح خلاقیت، طرح رسانه، تخصیص بودجه، شیوه ی سنجش کمپین تبلیغاتی و ... را مشخص می کند.

تدوین روش و معیارهای ارزیابی کمپین

آخرین مرحله در توسعه ی یک کمپین تبلیغاتی، آماده کردن طرح ارزیابی کمپین است. ارزیابی به نوعی مهمترین مرحله در طراحی کمپین های تبلیغاتی است. بخش کلیدی یک طرح ارزیابی اندازه گیری اثر بخشی یک شرکت یا یک برند در برابر هدف های از پیش تعیین شده است. ارزیابی، چنانچه به صورت رسمی و در قالب یک طرح پژوهشی انجام نگیرد، معمولا به شکل غیر رسمی و به منظور تعیین موفقیت عمومی اقادامات انجام شده انجام می گیرد. آیا کمپین به خوبی کار می کند؟ چه نتایجی به دست آمده است؟ ضریب نفوذ تبلیغات در جامعه ی هدف چه مقدار بوده است؟ آیا کمپین تبلیغاتی مورد نظر اعتبار و خوش نامی ایجاد کرده است و از همه مهمتر کمپین چه مقدار بر فروش تاثیر داشته است؟

آژانس تبلیغاتی لبخند